صنعت پرورش اسبچه خزر

 

مقدمه:

اسبچه خزر نژادي است كه بصورت بومي در منطقه خزر زيست مي‌كند. اسبچه خزر يك اسب مينياتوري است كه نژاد خاص ايران مي‌باشد. زيستگاه اصلي اين نژاد اطراف روستاي ماسوله در استان گيلان است. در حال حاضر اسبچه خزر از بهشهر تا بندر انزلي در قسمت غرب درياي خزر پراكنده شده است . پرورش اسب در نواحي خزر بصورت آزاد و نيمه وحشي است و پرورش بصورت بسته و متمركز صورت نمي‌‌گيرد.

سوارکاری در اسلام

اسب، اسب دوانی و پرورش اسب در اسلام، مورد توجه فراوان قرار گرفته است. در قرآن و احادیث، اسب به صور مختلف و از جهات متعدد، به ویژه از دیدگاه نظامی و رزمی، مورد تمجید و تقدیر قرار گرفته است. خداوند متعال در قرآن به رزمندگان اسلام دستور می دهد، همیشه اسبان جنگی را آماده و مهیّا نگهدارند:

 

سوارکاری

مقدمه
سوارکاری از ورزش هایی است که در چند دهه ی اخیر مورد توجه خاصی قرار گرفته اند، با این وجود سابقه ای طولانی داشته است و می توان آن را از کهن ترین ورزش ها به شمار آورد. این ورزش امروزه نه تنها به عنوان یک رقابت سالم و مفید، بلکه به عنوان سرگرمی و به منظور گذراندن اوقات فراقت مورد توجه قرار گرفته است، و با این که نسبت به بسیاری از ورزش ها پر هزینه به نظر می رسد، هر ساله تعداد بیشتری طرفدار به سوی خود جلب می کند.

اسبچه خزر

اسبچه خزر

اسبچه خزر با قدمت بیش از ۵ هزار سال به عنوان قدیمی ترین نژاد اسب موجود در جهان تا چهل سال پیش منحصرا در ایران وجود داشت. این نژاد جد اولیه کلیه اسبهای خونگرم دنیا است. در سالهای گذشته در مجموع ۳۲ رأس کاسپین از ایران به انگلیس و آمریکا صادر و در آنجا تکثیر شد. انجمنهای ملی حمایتی در بیش از ۱۵ کشور و انجمن جهانی آن در انگلیس تأسیس شد. تصویر این اسب‌ها در نگاره‌های پلکان آپادانای تخت جمشید موجود است.

حاضرین در سایت

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم